Možemo i mi III
Naziv programa: „MOŽEMO I MI III”
Područje:
Programi usmjereni djeci s teškoćama u razvoju i odraslim osobama s invaliditetom
Prioritet:
Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga
Nositelj programa:
Udruga za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar
Partneri
Grad Vukovar
Javna ustanova za upravljanje sportskim objektima Grada Vukovara „Sportski objekti Vukovar“
Sredstva za provedbu osigurava MRMSOSP u iznosu od 25.000,00 EUR za prvu godinu provedbe, temeljem Ugovora o dodjeli financijskih sredstava od 01.06.2023. godine.
Provedba prve godine programa 01.06.2023. – 31.05.2024.
Sažetak programa
Klubom rekreativaca s IO osigurava se pružanje usluge kojom se odraslim osobama s intelektualnim oštećenjima omogućuje neposredan stručan rad usmjeren na poboljšanje njihova psihofizičkog stanja, povećanja socijalnog aktiviranja, druženja, te kvalitete življenja njih i njihovih obitelji. Ovu inovativnu uslugu kao prvu i jedinu takvu uslugu Udruga provodi kroz trogodišnji program.
Ciljevi
- Razvoj izvaninstitiucionalnih usluga na području Grada Vukovara – provedbom programa razvijamo izvaninstitucionalnu uslugu za odrasle osobe s intelektualnim oštećenjem koju je započela provoditi naša Udruga kroz trogodišnji program 2017-2020. godine, i koja u drugom obliku i od strane drugih nije organizirana i ne postoji na području Grada Vukovara
- Poboljšanje kvalitete življenja osobama s intelektualnim oštećenjima – Provedbom programa poboljšat ćemo kvalitetu življenja osoba s intelektualnim oštećenjima kroz kontinuiran neposredan rad s osobama s IO od strane stručnih djelatnika, poboljšat ćemo njihovo fizičko i zdravstveno stanje, kroz natjecanja nametnuti pozitivan timski rad, postići viši stupanj socijalizacije nužne na natjecanjima i putovanjima, kao i kroz integraciju u lokalnoj zajednici, ali i izvan nje, posebno prilikom korištenja smještaja na natjecanjima.
- Povećanje kvalitete i socijalnih usluga izvaninstitucionalne skrbi – Boljim zdravstvenim stanjem i većim zadovoljstvom korisnika omogućit ćemo dulji ostanak korisnika u svojim obiteljima; korisnicima koji imaju priznatu socijalnu uslugu organiziranog stanovanja ili poludnevnog boravka, poboljšat ćemo kvalitetu i kvantitetu te pružene usluge i time spriječiti fizičko „propadanje“ kao razlog institucionalnog smještaja.
- Razvoj suradničkih odnosa među partnerima i suradnicima – neposrednim radom u skupinama sličnih sposobnosti, interesa, želja, radi očuvanja i zadržavanja teško stečenih vještina i sposobnosti odraslih osoba s intelektualnim oštećenjem uz istovremeno razvijanje i promoviranje novih sportskih dostignuća, partneri i suradnici će zajednički težiti ostvarenju što boljih rezultata i time jačati međusobne odnose u interesu ciljanje skupine, ali i šire prezentiranjem mogućnosti i sposobnosti osoba s intelektualnim oštećenjima, te prezentiranjem sportskih postignuća lokalnoj zajednici, pa i šire.
Rezultati programa
- održano javno prezentiranje programa putem web stranice
- zaposlena jedna osoba mlađa od 30 godina na puno radno vrijeme
- odrađeno predvidivo 3.168 sati neposrednog stručnog rada sa korisnicima (svakodnevno 4 sata dnevno svih 12 mjeseci i sve 3 godine)
- održano najmanje 18 natjecanja na kojima su korisnici sudjelovali – na Specijalnoj olimpijadi Hrvatska x minimalno 6 natjecanja godišnje (atletika, floorball, stolni tenis, pikado, plivanje, kuglanje…) prema rasporedu – Pula, Zagreb, Tuheljske Toplice, Koprivnica, Vrlika i dr. (trajanje natjecanja 3 dana/2 noći; sudionici – prosječno 7 osoba s IO + 2 osobe pratnja), natjecanja među udrugama članicama Hrvatskog saveza udruga za osobe s intelektualnim oštećenjima x jednom godišnje (Čakovec, Pula, Zagreb, ovisno o udruzi domaćinu) (trajanje 1 natjecanja 3 dana/ 2 noći; sudionici – predvidivo 7 osoba s IO + 2 osobe pratnja), jednom organiziran 7-dnevni kamp sa školom plivanja, očekivano sudjelovanje najmanje 20 osoba s IO.
- najmanje 15 osvojenih nagrada na natjecanjima
- najmanje 2 nova volontera priključilo se radu Udruge
- kod osoba s IO zadržati i poboljšati fizičke sposobnosti, postići veću sigurnost, samopouzdanje i osamostaljivanje osoba s intelektualnim oštećenjem, – evaluacijskim listićima o praćenju svakog korisnika utvrditi rezultate, napredak, i sl.
- organizirana nova usluga izvaninstitucionalne skrbi za odrasle osobe s intelektualnim oštećenjem,
- senzibilizacija građana za mogućnosti i potrebe osoba s intelektualnim oštećenjem
Ciljana skupina
- Ciljana skupina su osobe s invaliditetom, kategorije intelektualnih oštećenja/teškoća (različitih dijagnoza) o kojima skrbe njihove obitelji, kao i osobe s intelektualnim oštećenjima korisnici socijalnih usluga posebno organiziranog stanovanja (izvaninstitucionalno zbrinuti). Sve osobe starije su od 15 godina
- Ciljana skupina su i nezaposlene osobe – jedna osoba starija od 18 godina, obvezno sa završenim studijem kineziologije ili fizioterapije
Aktivnosti
- Formiranje stručnog tima
- Javna prezentacija programa
- Zapošljavanje radnika
- Nabava opreme za rad
- Neposredni rad s korisnicima kroz klub rekreativaca s IO
- Promidžba i vidljivost
- Praćenje, evaluacija i završno izvješće
Najvažnija aktivnost
- 4 sata 5 dana u tjednu zaposlena osoba i trener neposredno će raditi s korisnicima čime će se kod osoba s IO zadržati i poboljšati fizičke sposobnosti, postići veću sigurnost, samopouzdanje i osamostaljivanje; sa korisnicima sudjelovati na najmanje 6 natjecanja tijekom godine (na SOH x najmanje 4 natjecanja godišnje, natjecanje na Sportskim susretima udruga HSUOITjednom godišnje organiziran 7-dnevni kamp sa školom plivanja) i osvojiti najmanje 2 nagrade
- Aktivnosti će se provoditi u prostoru Udruge, prostoru KK Dunavski raj Vukovar i objektima JU Sportski objekti Vukovar, kao i drugim mjestima u okviru organiziranih natjecanja.
- Program je namijenjen osobama s intelektualnim oštećenjima starijim od 15 godina koji se vode u evidencijama Udruge za osobe s intelektualnim oštećenjima „Golubica“ Vukovar, Grada Vukovara.
Projektni tim za provedbu ovog programa čine:
- Predsjednica Udruge – voditelj programa – koordinator među partnerima i zadužena za pravni dio provedbe programa
- zaposlenici Udruge na radnom mjestu – radni instruktor Dora Ravnjak Skaramuca i Ivone Hrgić– zadužene za neposrednu podršku osobama s intelektualnim oštećenjem, korisnicima programa
- 1 zaposlena osoba – zadužena za neposredni rad na provedbi programa – Marija Bare
- zaposlenik Udruge na radnom mjestu administratora, Klara Šimić – zadužena za administrativno praćenje programa